Google zawiesza współpracę z Huawei

Agencja Reutera donosi, że Google Alphabet Inc. zawiesiło współpracę z firmą Huawei w zakresie dystrybucji oprogramowania objętego własnościowymi licencjami Google, w tym także dostarczania aktualizacji systemowych.

Działanie to jest pokłosiem dodania przez departament handlu Stanów Zjednoczonych firmy Huawei na czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Co się zmieni?

Obecni użytkownicy smartfonów Huawei z systemem Android na razie nie odczują żadnych niedogodności – telefony będą w dalszym ciągu pobierać aktualizacje oraz korzystać ze sklepu z aplikacjami Play. Jednak już teraz mogą pożegnać się z kolejnymi aktualizacjami systemu Android. W przyszłości wszystkie smartfony Huawei sprzedawane poza granicami Chin zostaną pozbawione dostępu do popularnych aplikacji i usług, takich jak np. Gmail, YouTube czy Google Play Store.

Skąd takie zmiany?

15 maja Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące korzystania amerykańskim firmom z urządzeń telekomunikacyjnych wyprodukowanych przez podmioty, które uznane zostały za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. A właśnie Huawei jest oskarżany o szpiegostwo na rzecz Chin. Jednak chiński gigant kategorycznie zaprzecza tym pogłoskom.

Góra