Uwaga na wiadomości e-mail rzekomo wysyłane przez ZUS

CERT Polska ostrzega przed e-mailami zawierającymi złośliwe oprogramowanie. Sprawa jest poważna, ponieważ oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zespół CERT Polska na portalu społecznościowym poinformował, że przestępcy rozsyłają wiadomości, podszywając się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych i nakłaniają do otwarcia załącznika z „wnioskiem składek zdrowotnych”.

„Otwarcie załącznika może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem NetWire, które umożliwia przestępcom między innymi kradzież naszych haseł” – podkreślono.

Przedstawiciele CERT Polska zalecają w związku z tym ostrożność.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych.
Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Góra